среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy balaski plastykowe na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na sztachety Winylowe z Sulęcina na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PVC z Głuszyc wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na plotki plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na ogrodzenie i furtę ze sztachetek konstruuje się z głazów różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałeczków o nierównych konturach, trzeba je trafnie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий