понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, choć często służą dodatkowo za ozdobę. W większości wypadków takie sztacheta plastikowe sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo rosną i silnie się zagęszczają. Sporo wdzięku maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, jednak wymagają także wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety z PCV mogą być niezwykle wysmukłe, jednak trzeba je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий